شرایط مسئولیت کارفرما وکارکنان وکارگران آن

بسمه تعالی 

شرایط مسئولیت کار فرما وکارکنا وکارگران آن 

قانونگذار کارفرمایان مشمول قانون کار را مستنداً به ماده 12 قانون مسئولیت مدنی مسئول خساراتی دانسته که از طرف کارکنان اداری ویا کارگران آنان به اشخاص ثالث وارد می شود مگراینکه ثابت نمایند تمام احتیاط لازم را  که اوضاع واحوال قضیه ایجاب نموده بعمل آورده اند یا اینکه اگر احتیاط لازم را می نمودند باز جلو گیری از ورود ضرر غیر ممکن بود.

واز طرفی مستندابه ماده 13 قانون مسئولیت مدنی کارفرمایان مکلف به بیمه نمودن کارکنان اداری وکارگران خوددر مقابل اشخاص ثالث نموده است که میتواند بعداز جبران خسارت در صورت مسئول شناخته شدن به وارکننده خسارت مراجعه نمایند .

که ماده 95 قانون کار کلیه مسئولیت اجرای مقررات وضوابط فنی وبهداشت کار را برعهده کارفرما گذاشته است که موظف است وسایل وامکانات لازم را در اختیار کارگر قرار دهد .

ماده 95- مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما یا مسئولین واحدهای موضوع ذکر شده در ماده (185) این قانون خواهد بود . هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد ، حادثه ای رخ دهد ، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و نیز مجازات های مندرج در این قانون مسئول است .

تبصره 1- کارفرما یا مسئولان واحدهای موضوع ماده (85) این قانون موظفند کلیه حوادث ناشی از کار را در دفتر ویژه ای که فرم آن از طریق وزارت کار و امور اجتماعی اعلام می گردد ثبت و مراتب را سریعا به صورت کتبی به اطلاع اداره کار و امور اجتماعی محل برسانند .

تبصره 2- چنانچه کارفرما یا مدیران واحدهای موضوع ماده (85) این قانون برای حفاظت فنی و بهداشت کار ، وسایل و امکانات لازم را در اختیار کارگر قرار داده باشند و کارگر با وجود آموزش های لازم و تذکرات قبلی بدون توجه به دستورالعمل و مقررات موجود از آنها استفاده ننماید کارفرما مسئولیتی نخواهد داشت . در صورت بروز اختلاف ، رای هیات حل اختلاف نافذ خواهد بود .

لذا بهتر است دراینگونه موارد بایک وکیل خوب وکار بلدو کارکشته که به مسایل کارگری وکارفرمایی اشرافیت داشته وبهترین وکیل پایه یک دادگستری باشد قبل از اقدام مشورت نمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *