اکراه در جنایت اعم از قتل وعضو

بسمه تعالی 

اکراه درقتل   وعضو

قانونگذاربه لحاظ عدم برتری اشخاص نسبت به یکدیگر وجلوگیری از هرج ومرج وحمایت از نفس اشخاص که به راحتی بازیچه اشخاص سودجونشود اکراه در قتل را  مستندا به ماده 375قانون مجازات اسلامی مجوز قتل نداسته است.

بهتراست در اینگونه موارد بایک وکیل خوب وبهترین که اشرافیت به مسایل کیفری داشته باشد وبهترین وکیل پایه یک دادگستری باشد مشاوره نمائید.

اما اگر اکراه شونده طفل غیر ممیز یا مجنون باشد فقط اکراه کننده محکوم به قصاص است لیکن اگر اکراه شونده طفل ممیز باشد عاقله او دیه مقتول را می پردازد واکراه کننده نیز مستندا به تبصره6ماده3 قانون کاهش مجازات حبس مصوب 99وتبصره 2ماده 375قانون مجازات اسلامی به 25سال حبس تعزیری  به شرط وجود شرایط عمومی قصاص در اکراه کننده وحق اولیای دم که قابل گذشت ومصالحه است  وبه شرط ثبوت در دادگاه محکوم میگردد.

ولی در اکراه جنایت بر عضو موجب قصاص اکراه کننده است بشرط ثبوت در دادگاه ودرصورت عدم ثبوت با سوگند صاحب حق قصاص ، مباشر قصاص میشود .

ولی در اکراه جنایت بر عضو موجب قصاص اکراه کننده است بشرط ثبوت در دادگاه ودرصورت عدم ثبوت با سوگند صاحب حق قصاص ، مباشر قصاص میشود .

واما یاد آوری بسیار مهم اینست که رفتار اکراه کننده که موجب وقوع جنایت بر اکراه کننده باشد عمدی بوده واکراه کننده قصاص میشود واصل عمدی بودن جنایت واقع شده است مگر اینکه قصد جنایت نداشنه وعلم و آگاهی براکراه نوعا موجب جنایت نداشته باشد که درایصورت جنایت از نوع شبه عمدی است به پراخت دیه محکوم میشود

واگر شخص مکره برای دفاع ورهایی مرتکب قتل اکراه کننده شود یا آسیبی به او وارد کند قصاص ، دیه وتعزیر از وی ساقط میشود .

لذا بهتر است در اینگونه موارد به لحاظ پیچیدگی مسایل کیفری با یک وکیل خوب وبهترین که اشرافیت به مسایل کیفری داشته باشد وبهترین وکیل پایه یک دادگستری باشد مشاوره نمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *